Call4Service
Kontaktformulär
040 - 690 46 00 Telefon – Växel Välkommen att ringa vår växel för hjälp
Nyhetsbrev
Corona-Prämie
11/11/2020

Jungheinrich ger COVID-bonus till anställda

Jungheinrich delar ut en extrabonus till sin personal. Mitt under Corona-krisen, lagom till jul.

Jungheinrich delar ut totalt 13,5 miljoner euro till sin personal mitt under Corona-krisen, lagom till jul. Bonusen är både en hjälp i tider av extra behov och ett erkännande av det hårda arbetet personalen gjort och det goda resultat Jungheinrich haft trots kristider. De anställda får mellan 500 och 1 000 euro per person.


Jungheinrich ger alla anställda, globalt, en COVID-bonus lagom till jul. Med denna särskilda utbetalning vill Jungheinrich tacka sina anställda för deras enastående prestanda under Corona-krisen och stötta extra i denna tid av extra behov. 


"Corona-pandemin är den största medicinska och ekonomiska krisen sedan andra världskriget. Det är våra anställda som, med sitt outtröttliga engagemang, har säkerställt att Jungheinrich har överlevt krisen relativt bra så här långt. Ledningsgruppen, styrelsen och aktieägarfamiljerna vill tacka våra kollegor för detta," berättar Dr. Lars Brzoska, VD för Jungheinrich AG.  "Med denna extrabonus, vill vi visa uppskattning för engagemanget hos våra anställda, med den extra börda denna kris inneburit. Vi är stolta över vårt enastående team och känner oss säkra på att vi tillsammans kommer att klara även kommande utmaningar“.


COVID-bonusen betalas ut till alla anställda hos Jungheinrich, globalt, som började vid företaget före första juli, 2020. Utbetalningen görs i december. Exkluderade från bonusen är företagets chefer. Summan per anställd blir mellan 500 och 1 000 euro, beroende på land. Den totala summan uppgår till 13,5 miljoner euro.


Fler nyheter

01/27/2025
AMR-roboten SOTO vinner Best of Industry Award 2024

Den autonoma mobila roboten SOTO från Jungheinrich dotterbolag Magazino vann Best of Industry Award 2024 i kategorin "Robotics". 

Läs mer
01/16/2025
EcoVadis Platina hållbarhetscertifikat 2024: Vi är topp 1%

Vi har tilldelats hållbarhetscertifikatet EcoVadis Platina för fjärde året i rad och fortsätter som en av de topp 1 % mest hållbara företagen i världen.

Läs mer
01/15/2025
Camilla Wallentin Olsson ny Enablement Director Jungheinrich

Jungheinrich stärker sin ledningsgrupp i Danmark och Sverige genom att utse Camilla Wallentin Olsson till ny Enablement Director.

Läs mer
09/04/2024
Jungheinrich AGV effektiviserar i terminalen för DB Schenker

För att möta de ökade kraven på snabba, effektiva transporter har DB Schenker i Borås valt att automatisera terminalen med bland annat Jungheinrich autotruckar.

Läs mer
06/17/2024
Elektriska ledstaplaren EJC 112i vinner IFOY 2024

IFOY prisar Jungheinrich ledstaplare EJC 112i i kategorin “Warehouse Truck highlifter" som den mest kompakta och kraftfulla elektriska ledstaplaren i sin klass.

Läs mer
05/28/2024
”Best of the Best”: EFG 4-serien får högsta utmärkelsen

EFG 4-serien med motviktstruckar får den högsta utmärkelsen i Red Dot Design Award. Den autonoma mobila roboten arculee M belönas också med en utmärkelse.

Läs mer
01/19/2024
Mikkel Sort ny försäljningsdirektör

Mikkel Sort har den 1 januari 2024 tillträtt som ny försäljningsdirektör för Sverige och Danmark på Jungheinrich.

Läs mer
08/31/2022
Jonas Giuliano ny Finance Director

Jonas Giuliano har utsetts till ny Finance Director för Jungheinrich i Sverige och Danmark. 

Läs mer
08/09/2022
Jungheinrich levererar 100 000:e litiumjontrucken

Jungheinrich levererar sin 100 000:e truck med litiumjonbatteri. 

Läs mer
07/30/2022
Jungheinrich - sponsrar Stockholm Pride med ”regnbågestruck”

Jungheinrich är officiell supporter till årets upplaga av Stockholm Pride, som hålls mellan den 1 och 7 augusti.  

Läs mer
06/21/2022
Jungheinrich´s ERE 225i vinner Red Dot Award

Jungheinrich´s elektriska låglyftare ERE 225i vann Red Dot Design Award med sitt exceptionella designkoncept.

Läs mer
06/07/2022
Jungheinrich förvärvar ITS Forklifts i Nya Zeeland

Jungheinrich förvärvar Industrial Truck Sales New Zealand Forklifts (ITS Forklifts) och etablerar sin 41:a försäljningsenhet, i Nya Zeeland.

Läs mer
12/15/2021
Jungheinrich summerar rekordåret 2021

Jungheinrich har under 2021 sålt fler truckar i Sverige och Danmark än någonsin tidigare.

Läs mer
11/30/2021
Jungheinrich tecknar ramavtal med Försvarsmakten

Jungheinrich har som enda leverantör tecknat ramavtal med svenska försvaret för leverans av truckar och truckservice.

Läs mer
11/22/2021
Jungheinrich utökar produktionskapaciteten

Jungheinrich bygger ny fabrik i Chomutov, Tjeckien.

Läs mer
10/12/2021
Jungheinrich återplanterar regnskog i Brasilien

Jungheinrich tar intralogistiken ett steg närmare klimatneutralitet i Brasilien.

Läs mer
10/06/2021
Ny generation elektriska motviktstruckar

Jungheinrich fortsätter sin framgångshistoria när det gäller elektriska motviktstruckar och kommer med en nylansering av 2- och 3-serien. 

Läs mer
09/24/2021
Jungheinrich automatiserar för Coca-Cola

Utnyttja tillgängligt utrymme till fullo, skapa ny lagringskapacitet och öka varugenomströmningen: Det var Coca-Colas uppdrag till Jungheinrich.

Läs mer
09/01/2021
DSV bygger automatiserat logistiknav med Jungheinrich

Med Jungheinrich har DSV byggt ett nytt, 16 000 kvadratmeter stort, logistikcenter söder om Oslo.

Läs mer
05/26/2021
Red Dot Award till ERD 220i

Ny banbrytande litiumjontruck från Jungheinrich vinner priset!

Läs mer
05/10/2021
Ny kompakt automatiserad plocktruck från Jungheinrich

Nya automatiserade högplocktrucken EKS 215a plockar laster på 700 kg på en höjd av upp till sex meter. 

Läs mer
03/29/2021
Förarlösa truckar för Codorníu

Codorníu har gett Jungheinrich i uppdrag att automatisera palltransporterna på sin anläggning i San Sadurni De Noya i nordöstra Spanien.

Läs mer
03/01/2021
Jungheinrich ställer om till grön el

Med omedelbar verkan kommer alla Jungheinrichs anläggningar i Tyskland att drivas uteslutande med grön elkraft.

Läs mer
12/22/2020
2020 - ett historiskt år som enade Jungheinrich

Nu när året 2020 snart är till ända blickar vi tillbaka på ett historiskt år. 

Läs mer
11/11/2020
Anställda får COVID-bonus

Jungheinrich delar ut en extrabonus till sin personal. Mitt under Corona-krisen, lagom till jul.

Läs mer
10/20/2020
Automatiserat reservdelslager hos Liebherr

Höglager: Ett 30 meter högt helautomatiserat reservdelslager hos en av världens ledande producenter av mobilkranar.

Läs mer
09/28/2020
Strategisk investering i robotteknologi

Den strategiska investeringen i robotspecialisten Magazino är ett samarbete om att utveckla automatiseringsprogramvara.

Läs mer
03/19/2020
Åtgärder för Corona-viruset

Jungheinrich vidtar åtgärder för att skydda kunder och anställda.

Läs mer
02/03/2020
Ny universalstaplare för dubbelpallshantering

Kompakt för bättre manövrerbarhet, 2.2 ton med initiallyft, 1 ton med dubbelpallshantering

Läs mer
02/03/2020
Inbyggd laddare för skjutstativtrucken ETV 216i

Ladda vid vanliga 400V 16A strömuttag. Lagret behöver inte laddrum.

Läs mer
 


Har du några frågor?